آخرین اخبار : 

محاسبه مالیات حقوق چگونه است و بر چه مبنایی است؟

محاسبه مالیات حقوق چگونه است و بر چه مبنایی است؟

حسابداران عزیز در ابتدا متن کامل ماده مربوطه را مطالعه کنید:

ماده ۸۵ – نرخ مالیات بردرآمد حقوق درموردکارکنان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۷۰ پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون به نرخ مقطوع ده درصد ( ۱۰ %) و در مورد سایر حقوق بگیران نیز پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون تا مبلغ چهل ودو میلیون ( ۴۲.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال به نرخ ده درصد ( ۱۰ %) و نسبت به مازاد آن به نرخ های
مقرر در ماده ( ۱۳۱ ) این قانون خواهد بود.

ماده ۱۳۱ – نرخ مالیات بردرآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد به شرح زیر است:

تا میزان سی میلیون۳۰.۰۰۰.۰۰۰ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد

تا میزان یکصد میلیون ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه، نسبت به مازاد سی میلیون ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به نرخ بیست درصد
تا میزان دویست و پنجاه میلیون ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه، نسبت به مازاد یکصد میلیون ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به نرخ بیست و پنج درصد

تا میزان یک میلیارد ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه، نسبت به مازاد دویست و پنجاه میلیون ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال به نرخ سی درصد

نسبت به مازاد یک میلیارد ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ سی و پنج درصد

حسابداران عزیز توجه داشته باشید در ماده ۸۵ ،تا سقف ۴۲۰۰۰۰۰۰ ریال بر مبنای ده درصد محاسبه میشود یعنی تا سقف ۴۲ میلیون ریال به جدول ۳۱ کاری نداشته باشید.

توجه :درر ابتدا معافیت ماهانه حقوق را از حقوق پرداختی کسر و باقی مانده را بر اساس توضیح بالا محاسبه کنید.
معافیت های حقوق در سال های مختلف در همین قسمت به اطلاع شما خواهد رسید.

در صورتی که لیست حقوق پرسنل مشمول مالیات بالا شود و مالیات متعلقه پرداخت نشود یا خارج از موعد مقرر در ماده ۸۵ یعنی پس از سی روز پرداخت شود شرکت مشمول جریمه ماده ۱۹۹ ق.م.م به نرخ بیست در صد مالیات متعلقه میگردد.

  1. هادی حقی گفت:

    سلام
    من سردفتر اسناد رسمی هستم . لیست حقوق کارکنان دفنر که سه نفر هستند هر ماهه ارسال کرده ام . اینک اداره دارایی اینجانب را مشمول جریمه دانسته و اعلام داشته که حقوق درج شده در لیست واقعی نیست . (مربوط به عملکرد سال ۱۳۸۹ میباشد ). ونیز اعلام داشته با توجه باینکه ۱۵ درصد تحریر متعلق بکارکنان است میبایست حقوق پرداختی به کارکنان جمع ۱۵ درصد باضافه حد اقل دستمزذ در سال ۸۹ باشد .
    ابتدا رسید پرداخت وجوه درخواست نموده که ارائه شده است . اکنون اعلام داشته از بیمه بایستی سئوال شود که در سال ۱۳۸۹ چه مبلغ بابت بیمه پرداخت شده است . حال سئوالم این است که با توجه باینکه دریافتی سالیانه دو کارمند ۵۱۰۰۰۰۰۰ ریال و دیگری ۴۱۰۰۰۰۰۰ ریال بوده .ایا اداره دارایی حق چنین اقدامی دارد یا خیر لطفا راهنمایی کنید . با تشکر

    • admin گفت:

      درود به شما.
      اصولا دارایی باید دفاتر شمارو از بابت صحت و سقم اسناد و مدارک و درامد و هزینه بررسی کنه و در این زمینه سوال بپرسه یا از بیمه استعلام بگیره که ببینه شما چند نفر بیمه ای داشتین که با احتساب اون مالیات حقوق شما رسیدگی بشه.به این دلیل که اضافه پرداختی شمامعافیت حقوق سالانه مشمول مالیات میشه.یعنی اگه بتونن ثابت کنن که شما مبلقی رو بیش از حداقل حقوق به پرسنل دادین و از معافیت اون سال بیشتر شده نسبت به مازاد اون طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم مشمول مالیات حقوق میشین.در غیر این صورت وقتی اضافه حقوقی پرداخت نگردین و ثابت کنین مشمول مالیات حقوق نمیشین.هرچند اگر رسیدگی به مالیات حقوق شما از طریق علی الراس باشه ممیز مالیاتی از همون روشی که ابتدا سوال فرمودین به مبلغ پرداختی شما میرسه و طبق اون میتونه شمارو مشمول مالیات حقوق کنه .این در صورتیه که دفاتر نداشته باشین یا دفاترتون غیر قابل رسیدگی باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *