آخرین اخبار : 

درباره ارائه لیست های حقوق و دستمزد به اداره مالیاتی

حسابداران و کارفرمایان محترم توجه داشته باشند که بر اساس ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم شرکت ها و اشخاص حقیقی موظفند لیست حقوق پرداختی ماهانه به پرسنل را به واحد مالیاتی که در آنجا پرونده دارند تسلیم نمایند. در این خصوص باید توجه داشته باشید که در قانون ذکر شده ظرف سی روز لیست باید تسلیم شود نه یک ماه یعنی اگر در روز سی و یکم حقوق پرداخت شود حداکثر تا روز سی ام ماه بعد باید لیست مربوطه به واحد مالیاتی ارائه شود در غیر این صورت مشمول ۲ درصد جریمه ماده ۱۹۷ ق.م.م مشوید.
به متن کامل این ماده توجه کنید:

ماده ۸۶ – پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده ( ۸۵ ) این قانون
محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه های بعد فقط تغییرات را صورت دهند.
تبصره – پرداخت هایی که از طرف غیر از پرداخت کنندگان مقرری مزد حقوق اصلی به عمل می آید پرداخت کنندگان این قبیل
( وجوه مکلف اند هنگام هر پرداخت مالیات متعلق را بدون رعایت معافیت موضوع ماده ( ۸۴ ) این قانون به نرخ های مقرر در ماده ( ۸۵
این قانون محاسبه و کسر و ظرف سی روز با صورتی حاوی نام و نشانی دریافت کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل
پرداخت کنند.

در صورت عدم ارائه لیست یا تاخیر در ارائه لیست کل حقوق پرداختی آن ماه مشمول ۲ درصد جریمه میشود.
تاریخ محاسبه سی روز از زمان تخصیص یعنی ثبت هزینه حقوق در دفاتر شرکت یا پرداخت آن محاسبه میشود که معمولا در پایان هر ماه این ثبت زده میشود.
در هنگام رسیدگی دفاتر در واحد مالیاتی این تاریخ مورد توجه کارشناسان مالیاتی قرار میگیرد.
مثال:
شرکت الف هزینه حقوق به مبلغ ۱۰میلیون در ۳۱ اردیبهشت ثبت کرده و در سوم خرداد حقوق را به پرسنل پرداخت کرده است حداکثر مهلت تسلیم لیست چند روز و از چه تاریخی محاسبه میشود:

پاسخ: ظرف سی روز از تاریخ تخصیص یعنی تا بیست و نهم خرداد.توجه داشته باشین که روز تخصیص و روز ارائه لیست هم باید شمرده شود.

کاربران عزیز اگر در این خصوص سوالی دارید در قسمت زیر میتونید سوال خودتونو بنویسید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

 1. مولود تراب نژاد گفت:

  آیا جهت ارایه لیست حقوق ودستمزد هم می توان ارسال الکترونیکی انجام داد لطفا آدرس دانلود را اعلام کنید

  • admin گفت:

   سلام .فعلا این امکان وجود ندارد چون ثبت لیست حقوق مربوط به دبیر خانه اداره همان محل میباشد و معمولا ادارات در مورد دبیرخانه خود آدرس سایت ندارند.فراموش نشود که برای ارائه لیست از تاریخ ثبت پرداخت حقوق ۳۰روز وقت دارید که لیست را ارائه دهید ضمنا روز ثبت سند و روز ارائه لیست هم جزء شمارش حساب کنید.در غیر اینصورت بعد از آن مشمول جریمه ۲ در صد حقوق پرداختی می شوید.ماده ۱۹۷ ق.م.م

 2. rasoul گفت:

  salam agar ruze siyom be tatili khord aya ruze bad az tatili mishavad listi erae dad?

  • admin گفت:

   درود به شما دوست عزیز.بله طبق تبصره ۱ ماده ۱۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم اگر روز سی ام تعطیل بود روز بعد میتونید لیست حقوق رو به واحد مالیاتی ارائه بدین.
   ماده ۱۷۷ ـ مؤدیان مالیاتی می‌توانند اظهارنامه‌های موضوع ‌این قانون را که حسب مورد مکلف به تسلیم آن هستند به تفکیک با اخذ رسید به اداره امور مالیاتی محل سکونت تسلیم نمایند. در این‌صورت اداره امور مالیاتی مذکور باید مراتب را در پرونده مؤدی ‌منعکس نموده و اظهارنامه تسلیمی را ظرف سه روز برای اقدام به ‌اداره امور مالیاتی ذیربط ارسال دارد. تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی محل سکونت از لحاظ آثار مترتب در حکم تسلیم آن به اداره امور مالیاتی مربوط خواهد بود. حکم این ماده شامل مواردی نیز که ‌مؤدی اظهارنامه خود را اشتباهاً به اداره امور مالیاتی دیگری درشهرستان مربوط تسلیم نماید خواهد بود.
   تبصره ۱ ـ هرگاه آخرین روز مهلت یا موعد مقرر برای تسلیم‌ اظهارنامه یا سایر اوراقی که مؤدی مالیاتی به موجب مقررات ‌مکلف به تسلیم آن می‌باشد، مصادف با تعطیل یا تعطیلات رسمی‌ یا عمومی گردد اولین روز بعد از تعطیل یا تعطیلات مزبور برحسب‌ مورد جزء مهلت یا موعد مقرر جهت تسلیم اظهارنامه یا اوراق مذکور محسوب خواهد شد.
   تبصره ۲ ـ تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات مؤدیانی که درخارج از ایران اقامت دارند و همچنین مؤسسات و شرکت‌هایی که ‌مرکز اصلی آنها در خارج از کشور است‌، چنانچه دارای نماینده در ایران باشند به عهده نماینده آنها خواهد بود.
   تبصره ۳ ـ صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ ‌شروع فعالیت مراتب را کتباً به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند.
   عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه‌ای ‌معادل ده درصد (۱۰%) مالیات قطعی و نیز موجب محرومیت ازکلیه تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی از تاریخ شناسایی توسط اداره‌ امور مالیاتی خواهد بود. این حکم در مورد صاحبان مشاغلی که ‌برای آنها از طرف مراجع ذیربط پروانه یا مجوز فعالیت صادرگردیده است‌، نخواهد بود.

 3. علی گفت:

  سلام
  من یه شرکت با ۴ پرسنل که ۳ نفر اعضای هیئت مدیره و یک نفر کارمند دارم
  فعالیت رسمی ما هم زیاد نیست کلا در سال شاید ۵ میلیون فاکتور رسمی صادر می مکنیم و دفاتر هم خالی تحویل می دیم و اظهارنامه رو هم منفی اعلام می کنیم
  الان لیست حقوق و دستمزد ارسال می کنم و اداره مالیات هم اونو مستند می کنه و بر ارسال اون مالیات برامون تعیین می کنه
  می خواستم بدون اگر لیست ارسال نکنم مشکلی بوجود می آد ، جریمه تعیین می کنن ؟
  البته بیمه هم برای همه رد می کنیم

  • admin گفت:

   درود و سپاس به شما دوست عزیز.چون قبلا لیست رد میکردین و بر مبنای اون مالیات تعیین میکدند.الان اگر هم لیست ندین سال جدید بر مبنای سال قبل و یه کم اضافه تر مالیات براتون رد میکنن.ضمنا اداره مالیات از اداره بیمه هم گاهی استعلام میگره.نکته دیگه دینکه اگه لیست ندین بصورت علی الراس بر مبنای پرسنل سال های قبل ممیز میتونه براتون مالیات حقوق در نظر بگیره و اندازه کل حقوق پرداختی کل سال به اندازه ۲درصد بر اساس ماده ۱۹۷ قانون م.م جریمتون کنه .پس بهترین راه اینه که لیست حقوق رو ماه به ماه بدین .حقوق پایه که پرداخت کرده باشین مالات حقوق نداره ولی اگه لیست ندین جریمه داره.

 4. عباس گفت:

  باسلام

  درخصوص ماده ۸۶ که ذکر شده تخصیص یا پرداخت استنباط چیست!
  همانطور که مشخص است در شرکتهای خدماتی بدلیل تاخیر ۴ الی ۶ ماه در پرداخت حقوق پرسنل آیا تاریخ صدور سند حسابداری تاریخ مشخص شده در خلاصه لیست (تاریخ دفتر روزنامه- تخصیص ) مورد نظر قانون گذار بوده است .
  اگر بطور مثال بیان کنم فرض براین است حقوق ۶ ماهه اول سال ۹۳ در ۲۰ مهر ۹۳ پرداخت شده است . و لیست حقوق ۶ ماه به تفکیک ماه بتاریخ ثبت دفتر روزنامه ۳۰ مهر ۹۳ به اداره دارایی مربوط تحویل گردیده و سند حسابداری مورخ ۳۰مهر ۹۳ ثبت شده است . در مثال فوق زمان تخصیص ملاک عمل بوده در مثال فوق سوال این است نظر قانون گذار رعایت شده یا فقط استنباط رسیدگی کنندگان این چه حقوق پرداخت شود چه نشود باید در پایان هر ماه ثبت حسابداری شود و به سازمان اعلام گردد در غیر اینصورت مشمول جرائم و رد دفاتر است ….
  باتشکر

  • admin گفت:

   با سلام و درود به شما و تشکر از اعتماد شما
   دوست عزیز طبق قانون شما در هر زمانی که هزینه حقوق را در دفاتر ثبت می کنید به مدت سی روز وقت دارید لیست حقوق را به واحد مالیاتی ارائه نمایید حالا چه حقوق را پرداخت کرده باشین چه پرداخت نکرده باشین.پس ملاک ثبت دفاتر است یعنی زمان شناسایی هزینه. مثلا اگر شما پیمانکار هستید ممکن است تا شش ماه به پرسنل حقوق ندهید و بعد از آن در تاریخ اول مهر حقوق را حساب کنید و پرداخت کنید بنابر این از اول مهر تا سی روز وقت ارائه لیست به دارایی را دارین.منظور قانون زمان شناسایی(ثبت در دفتر )یا زمان پرداخت حقوق میباشد.ضمنا روزی که سند ثبت شده و روزی که لیست رو به دارایی تحویل میدین جزء سی روز محاسبه می شود.

 5. admin گفت:

  از اینکه از سایت ما دیدن کردین متشکرم.wwww.maliat.org

 6. مینا گفت:

  سلام.خسته نباشید.
  اگر شرکتی حقوق پرداختی اش حقوق پایه باشه و مالیاتی هم بهش تعلق نگیره بازهم ملزم به ارائه لیست حقوق به اداره مالیات هست؟اگر لیست ارائه نشده باشه جریمه، ۲٪ کل حقوق پرداختی است یا بیشتر؟
  پیشاپیش از پاسخگوییتون سپاسگزارم.

  • admin گفت:

   با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
   بله اگر مالیات هم تعلق نمیگیره بازهم ملزم به ارائه لیست هستین.اگر لیست ارائه ندین به اندازه ۲ درصد حقوق پرداختی طبق ماده ۱۹۷ ق.م.م جریمه میشسین.

 7. s گفت:

  باسلام و تشکر بابت سایت خوبتون
  اگه شرکتی حقوق پرداختی اش حقوق پایه بوده و لیست مالیات را ارائه نکرده باشد الان جهت اصلاح و ارائه چه اقدامی باید بکند؟

  • admin گفت:

   با درود و سلام .
   دوست عزیز چون از مهلت ارائه لیست ماه های قبلتون به واحد مالیاتی گذشته متاسفانه کار خاصی نمیشه انجام داد و ۲ درصد خقوق پرداختی شما طبق ماده ۱۹۷ ق.م.م باید به عنوان جریمه عدم ارائه لیست پرداخت کنید.به هر حال از این به بعد لیست های حقوق رو قبل مهلت سی روز که قبلا توضیح داده شده به واحد مالیاتی ارائه کنید.

 8. بهروز گفت:

  سلام
  اگر بخام لیست چند تا شرکت مختلف را با این نرم افزار بزنم امکانش هست یا باید کلا هر شرکت را بزنم و پاک کنم و بعدی…

  • admin گفت:

   درود بر شما.دوست عزیز اگر آنلاین باشین که برای هر شرکت کد کاربری خودش رو دارین.ولی اگر آفلاین انجام میدین فایل مربوط به نرم افزار رو توی چند درایو مختلف کپی کنید و برای هر شرکت از یک درایو دیگه استفاده کنید که خطا نده.

 9. admin گفت:

  با سلام اگر امکان حذف وجود ندارد مشکلی نیست فقط در هنگام رسیدگی به دفاتر از طرف واحد مالیاتی به ممیز مالیاتی در مورد این موضوع اشاره کنید.

 10. گايانه آراكليان گفت:

  با سلام؛

  لیست مالیات حقوق را به موقع ارسال و مالیات متعلقه را به موقع پرداخت کرده ایم.
  ولی در محاسبه مالیات حقوق کارکنان اشتباهی صورت پذیرفته و کمتر محاسبه شده است. در مورد ارسال لیست اصلاحی مالیات حقوق ۱- آیا محدودیت زمانی تعیین شده است یا خیر؟ ۲- در صورتی که تعیین شده است تا چند روز پس از ارسال لیست اصلی فرصت ارسال لیست اصلاحی را داریم؟
  ۳- مالیات پرداخت شده اولیه به عنوان سپرده نزد سازمان مالیات می ماند یا از لیست دوم در هنگام صدور قبض ، کسر می گردد؟

  خواهشمند است جواب را به ایمیل اینجانب ارسال نمایید.

  با تشکر
  آراکلیان

  • admin گفت:

   درود بر شما همکار گرامی.مالیات حقوق سالانه محاسبه میشه پس اگر اشتباهی مالیات رو کم یا زیاد پرداخت کردین تا پایان سال امکان اصلاح دارین ولی ضمن اینکه به ممیز مالیاتی خودتون هنگان رسیدگی اطلاع میدین توجه کنید که اگه مالات رو کمتر دادین به ازای مابه تفاوت آن تا مبلغ صحیح مشمول جریمه میشید.۲۰ درصد مالیاتی که پرداخت نکردید. ولی اگر زیاد تر مالیات پرداخت کردین توی ماه های بعد کمتر واریز کنید.از اینکه به ما اعتماد کردین سپاسگذاریم

 11. کریم نژاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید. در مورد اتباع خارجی که کارت قانونی دارند هم باید لیست حقوق تهیه شود؟ در ضمن بیمه آنها هم جایی رد نمیشود. و آیا میشه لیست حقوق رد بشه ولی لیست بیمه رد نکنیم؟؟

  • admin گفت:

   درود به شما.بله لیست حقوق را باید ارائه بدین.هر جا شماره کد ملی لازم بود همون شماره کارت اقامت رو باید اعلام کنید.لیست حقوق رو بدون لیست بیمه میشه رد کرد.

 12. پرستو گفت:

  سلام
  شرکت پیام سبزتالش فعلالیتش توبخش تولید گل وگیاه زینتی ونهال های میوه ای هست همون طور که میدونید تولید گل وگیاه فاقد مالیاته وحدود۹نفر هم نیروی کار بیمه شده داره حالا توقسمت پر کردن جدول مشخصات پرسنل(جدول الف و د و ج گیر کردم اگه اینارو اشتباه وارد کنیم جریمه میشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • admin گفت:

   درود به شما.به واحد مالیاتی که لیست رو قبلا ارسال میکردین زنگ بزنید و در مورد جداول ببینید کدوم مربوط به کار شماست.

 13. سامان گفت:

  سلام اگر اطلاعات لیست حقوق (اطلاعات مربوطه جریمه عدم تیلسم کمتر یا بیشتر از مبلغ واققی) به مالیات اشتباه ارسال بشه چه مشکلی در آینده به وجود میاد؟
  برای اینکه دوباره خطا صورت نگیره باید لیست های که قبلا ارسال شده دوباره ارسال کرد؟
  یا فقط کافی ماه بعدی اطلاعات کامل و صحیح وارد کنیم

 14. بهروز گفت:

  با سلام
  عدم اراءه لیست حقوق شامل ۲٪ جریمه از کل حقوق دریافتی وعدم پرداخت مالیات متعلقه شامل ۲۰٪ جریمه ازکل حقوق دریافتی میشه؟

  • admin گفت:

   درود به شما کاربر عزیز.
   قسمت اول درسته ولی قسمت دوم ۲۰ درصد از مالیات متعلقه حقوقه نه کل حقوق.

 15. زهرا گفت:

  سلام.من نمیدونم از کجا باید مالیات را اینترنتی واریز کرد و الان دو ماه واریز نکردم چه کار باید بکنم ممنون از راهنماییتون

  • admin گفت:

   درود به شما.از واحد مالیاتی خودتون کد کاربری و کلمه عبورتون رو دریافت کنید.بعد توی صفحه اصلی همین سایت لینک مستقیم ارسال اینترنتی هست.میتونید هر ماه از همین سایت لیستتون رو ارائه بدین.

 16. میانجی گفت:

  سلام و وقت به خیر .
  در مورد مالیات بر درآمد حقوق
  سوال اول : جمع حقوق و عیدی در سال ۱۳۹۳ کارمندان در کل سال کمتر از سقف مالیات سالانه می شود آیا برای اسفند ماه ۱۳۹۳ با توجه به مبلغ دریافتی کارکنان که از یک میلیون تومان بیشتر است مالیات تعلق می گیرد ؟
  سوال دوم : در لیست مالیات بر درآمد حقوق این تفاوت مبلغی چگونه درج می گردد .
  با تشکر فراوان

  • admin گفت:

   درود به شما.
   دوست عزیز طبق قانون مالیات حقوق سالانه است و شما باید سالانه حساب کنید که مشمول میشه یا نه.دریافتی کل سال کارمند رو حساب کنید با عیدی. قبلا توی قسمت مالیات حقوق کامل توضیح داده شده.

 17. فرید گفت:

  سلام
  امسال اولین سالیست که من میخواهم لیست حقوق رد کنم ولی حقوق پرداختی من از یک حساب خاص شرکت پرداخت نمیشودو گاهی بصورت بانکی و گاهی بصورت دستی پرداخت میشود ایا این مواردرا میشود در دفاتر ثبت کرد به نحوی که هزینه ها ویا دفاتر در بررسی توسط ممیز رد نشوند.

  • admin گفت:

   درود به شما همکار عزیز.
   امیدوارم در ابتدای این راه و همچنین تمام مراحل این حرفه موفق باشی.
   دوست عزیز مشکلی نداره شمار از صندوق یا بانک میتونید پرداخت کنید و ثبت مربوطه را در دفاتر بزنید.

 18. بخشی زاده گفت:

  با سلام و خسته نباشید.میخواستم در رابطه با افرادی که حقوقشو ن بالاست شامل مالیات تکلیفی می باشن بدونم تا چه مزیان باید بپردازن.مرسی

  • admin گفت:

   درود به شما دوست عزیز
   افرادی که حقوق اونها بالاست مشمول مالیات حقوق هستند نه تکلیفی.نحوه محاسبه در قسمت حقوق و دستمزد کاملا توضیح داده شده .که البته برای سالهای مختلف متفاوته.مثلا میزان معافیت سال ۹۲ سالانه ۱۰ میلیون تومان و مازاد اون طبق ماده ۱۳۱ ق.م.م
   ولی در سال ۹۴ ساده تر شده:
   برای سال ۱۳۹۴، مبلغ یکصد و سی و هشت میلیون (۱۳۸/۰۰۰/۰۰۰)ریال در سال معافیت تعیین گردیده است و مازاد آن تا هفت برابر به نرخ ده درصد(۱۰%) و مازاد بر این به نرخ بیست درصد (۲۰%) برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (۵) قانون محاسبات عمومی کشور تعیین شده است،

 19. مهران گفت:

  با سلام و تشکر از شما
  من تازه کار حسابداری را شروع کردم یک پیمانکار دست دوم که حدود ۱۰کارگر داره بهم مراجعه کرده ایشون تا به حال لیست بیمه ای که برای کارگران رد می کرده طبق حقوق اداره کار بوده ، با اینکه پرداختی به کارگران بیشتر از مبلغ اداره کار بوده ، و تا به حال هم هیچ لیست حقوق ودستمزدی به اداره کار تحویل نداده ، چطور میشه مشکل ایشون را حل کرد ؟ جریمه های شامل حالشون چی هست؟آیا بخششی شامل ایشون میشه؟ با سپاس

  • admin گفت:

   با درود.در حال حاضر دارایی به بیمه کاری نداره.هر حقوقی که پرداخت شده همونو باید به دارایی اعلام کنه.بابت ماه هایی که اعلام نشده و سی روز از تخصیص اونا گذشته مشمول جریمه میشه

 20. نرگس گفت:

  باسلام خدمت شما.
  من حساىدارى جایی رو انجام میدم که شامل ۲شرکت با مدیرعامل و کارمندان مشترک, این شرکت ها سال مالى ۹۳ رو هم ثبت نکردن و من الان دارم ثبت هاى ۹۳روهم انجام میدم. البته فعالیت زیادى هم ندارن.
  سوال من اینه که براى یکى از شرکت ها یک نفر رو بیمه رد کردن و فقط خرداد ماه رو لیست حقوق ردکردن و اون یکى شرکت هم فقط خرداد رو لیست حقوق ۵نفررو رد کرد و بیمه هم نداره! حالا من چطور باید این موضوع رو تو دفاتر مالى نشون بدم؟و اگه هیچ حقوقى ثبت نشه باتوجه به حجم کم فعالیتشون بازم شامل جریمه میشن؟
  براى سال ۹۴هم میشه فقط براى شرکتى که لیست بیمه رد میکنه لیست مالیات رد کرد یا براى هردوشرکت باید لیست رد کرد؟
  این نکنه روهم باید بگم که حقوق هاى پرداختى شامل مالیات نمیشه.
  باسپاس فراوان.

  • admin گفت:

   درود.همکار محترم لیست هزینه حقوقی که به دارایی اعلام میکنید ربطی به بیمه بودن یا نبودن افراد نداره.هرزمان هزینه حقوق در دفتر ثبت بشه باید تا ۳۰ روز به دارایی اعلام بشه .اگه حساب برای سال ۹۳ است و تاحالا لیست به دارایی ندادین همه هزینه حقوق پرداختی مشمول ۲ درصد جریمه ماده ۱۹۷٫ق.م.م میشه.

 21. زهرا گفت:

  با سلام
  در رارسال اینترنتی مالیات بر حفوق آیا کد دبیر خانه همان شماره ثبت است؟

 22. مرضیه گفت:

  اگر ثبت دبیرخانه از ۳۰ روز بیشتر شد ونهایتا به ۹۰ روز کشیده شد علیرغم اینکه مبلغ مالیات پرداخت شده آیا ۲درصد جریمه در سه ماه ضرب میشود یا اینکه فقط یکماه دیرکرد برایشان محاسبه میشود

  • admin گفت:

   با درود و سلام.بابت دو ماه اول جریمه می خورید و بابت ماه سوم اگر از سی روز نگذشته باشد مشمول نمی شید.

 23. حسینیان گفت:

  درود بر شما
  سوال در مورد تاریخ تخصیص هزینه حقوق :
  سوال اول : آیا تاریخ تخصیص هزینه حقوق پایان هر ماه شمسی میباشدیا پایان هر ماه میلادی؟ لیست بیمه و مالیات حقوق بر اساس ماههای شمسی رد میشه حال آیا تاریخ تخصیص هم باید پایان ماه شمسی باشد یا خیر؟
  سوال دوم : دوره سال مالی شرکت ما یازدهم بهمن تا دهم بهمن سال بعد می باشد یعنی تاریخ میلادی ، حال در پایان سال مالی آیا من بایستی هزینه حقوق از ۱۰/۱ تا ۱۰/۱۰ رو محاسبه و در حساب ذخیره همان سال ثبت بکنم یا نه لزومی ندارد؟

  • admin گفت:

   درود بر شما انسان شریف -تاریخ تخصیص به شمسی و قمری یا میلادی ربطی ندره.شما زمانی که هزینه حقوق رو در دفتر ثبت می کنید از همون تاریخ تا ۳۰ روز با احتساب همون روزی که ثبت زدین با ید لیستش رو به دارایی اعلام کنید.شما هرزمان که هزینه حقوق شناسایی کردین حتی اگه وسط ماه بود و در دفتر ثبت شد اون میشه تاریخ تخصیص.

 24. مرتضی گفت:

  سلام، شش ماه اول سال برای ارسال لیست حقوق سی روز فرصت داریم یا سی و یک روز ؟

  • admin گفت:

   درود به شما
   از روزی که ثبت زدین به مدت سی روز ،با احتساب روزی که ثبت زدین. اگه ۲۸ حقوق دادین بشمارین از ۲۸ تا سی روز بعد.

 25. admin گفت:

  باسلام،اگه ماه ۳۱ روزه باشه مثلا فروردین میشه ۳۱ مالیات پرداخت کرد؟؟؟؟باتشکر

  • admin گفت:

   درود به شما
   سوالات قبلی رو که کاربران پرسیدن مطالعه کنید.
   از تاریخ ثبت در دفاتر بشمارید تا ۳۰ روز فرصت دارین

 26. som گفت:

  باسلام.لیست حقوق فروردین ۹۴را تا قبل از مهلت ۳۰روز ارسال شده مبلغ۷ میلیون ریا ل ولی بعد متوجه شدیم بدلیل تغییرات مزایای لیست بایداصلاح شود مبلغ جدید ۸ میلیون ریا ل می باشد با ۲ روز تاخیر از مهلت ۳۰ روز .آیا مشمول جریمه می شویم. ۲ درصد از مالیات حقوق؟ اگر معاف از مالیات باشیم چطور؟

  • admin گفت:

   درود به شما
   اون قسمت از مبلغی که اصلاح کردین یعنی یک میلیون مشمول جریمه میشه.از مالیات حقوق معافین ولی ۲ در صد یک میلیون رو مشمول جریمه میشین .

 27. آرزو گفت:

  با سلام
  سوالی که داشتم اینه که این شرکتی که من کار میکنم تا مرداد ماه ۹۳ لیستش رو رد میکرده ولی بنا به دلایلی از اون به بعد رو رد نکرده حالا من میتونم برای ماه های ۹۳ که رد نشده الان رد کنم ؟اگه میشه باید تاریخ ثبت دفتر روزنامه رو همون پایان ماه خودش بزنم ؟

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوست عزیز لیست رو باید رد کنید هرچند مشمول جریمه تاخیر در ارائه لیست میشید.
   اداره مالیاتی کاری به پرداخت کردن یا نکردن شما در زمان ارائه لیست نداره. ملاک تاریخ ثبت دفاتره.

 28. سارا گفت:

  با سلام
  اگر لیست حقوق فروردین رو خرداد ماه رد کنیم تاریخ ثبت در دفتر روزنامه چه زمانی میشه؟

  • admin گفت:

   درود به شما.
   همکار گرامی تاریخ ثبت ، تاریخ شناسایی هزینه است .یعنی شما در پایان فروردین ثبت هزینه حقوق را زده و حقوق پرسنل را بستانکار میکنید و همان تاریخ در واقع تاریخ تخصیص بحساب می آید .اصولا شما در پایان هرماه باید هزینه حقوق را شناسایی کنید و حتی در صورت عدم پرداخت حقوق باید ثبت بدهکاری هزینه آن را در دفاتر بزنید

 29. مولود گفت:

  با سلام
  من یک نفر کارکند دارم که ترک کار کرده از ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ولی در لیست فروردین اعلام نکردم حالا برای اردیبهشت باید چطور ترک کار ایشان رو اطلاع بدم در لیست دارایی به صورت الکترونیکی. و در ضمن من لیست اردیبهشت رو اشتباها اول با این کارمند رد کردم و حالا میخوام اصلاحیه بزنم. لطفا منو راهنمایی کنید و جواب رو به ایمیلم بفرستید

  • admin گفت:

   درود به شما.دوست عزیز
   در این مورد در اسرع وقت اصلاحیه لیست های حقوق را به واحد مالیاتی ارسال نمایید.

 30. ملیحه گفت:

  باسلام خدمت مدیریت محترم سایت،کارمند بخش خصوصی هستم ، آیا جریمه مشمول معافیت مالیاتی می شود یانه ؟؟ ماهیانه لیست بیمه به تأمین اجتماعی ارسال می گردد، ولی تاکنون این لیست به امومالیاتی اعلام نشده است ، وهمچنین اطلاعی از اعلام ماهیانه آن به اداره امومالیاتی نداشته ایم، درمحاسبه مالیات حقوق امسال جریمه ای به این بخش تعلق گرفته ،آیا پرداخت آن اجباریست ؟؟ وبدلیل اینکه تا الان اطلاع نداشته ایم وخود امورمالیاتی نیز با وجود اینکه با این بخش در ارتباط بوده اطلاع رسانی ننموده میتوان از بندی از قانون مالیات جهت عدم پرداخت استفاده نمود.با تشکر.

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوست عزیز در صورتی که مدارکی مبنی بر حقوق پرداختی دارین میتوانید قبل از پایان مهلت سی روز از ابلاغ برگ تشخیص حقوق اعتراض کرده و به نسبت حقوق پرداختی مشمول جریمه ۲ درصد میشوید .در غیر اینصورت یا باید جریمه مالیات را تمکین کنید یا پس از پرداخت اصل مالیات در خواست بخشودگی جرایم کنید و با صلاحدید رییس امور مالیاتی مربوطه بخشی از آن جرایم بخشوده شود.

 31. یوسف گفت:

  با سلام
  شرکتی که دارای پرسنل موقت بوده و بر حسب نیاز مدتی از افراد با حقوق خیلی کم که مشمول مالیات نیستند و خدماتی را در سال ۱۳۹۱ارائه داده اند اداره مالیاتی بابت کل حقوق و عدم ارائه لیست مالیات حساب کرده و در اظهار نامه شرکت فاقد پرستل گزارش نموده است ایا شرکت مکلف به ارسال لیست بوده ایا مالیات حساب شده قابل دفاع هست ممنون از راهنمایی شما

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوست عزیز در صورتی که مدارکی مبنی بر حقوق پرداختی دارین میتوانید قبل از پایان مهلت سی روز از ابلاغ برگ تشخیص حقوق اعتراض کرده و به نسبت حقوق پرداختی مشمول جریمه ۲ درصد میشوید .در غیر اینصورت یا باید جریمه مالیات را تمکین کنید یا پس از پرداخت اصل مالیات در خواست بخشودگی جرایم کنید و با صلاحدید رییس امور مالیاتی مربوطه بخشی از آن جرایم بخشوده شود.

 32. مسعود گفت:

  سلام بنده ناشر هستم و از سال ۸۴ تا ۸۸ یک نفر نیروی بیمه و از ۸۹ تا الان چهار نفر نیروی بیمه ای دارم نحوه کارمان هم به این صورت است که فقط پرداخت بیمه با بنده است و حقوق آنها بر اساس کارهایشان و هر کس هر چقدر فروش داشت؟ لیست بیمه هم به دارایی نداده ام . یعنی فکر می کردم چون معاف هستیم نباید بدهم .
  الان باید چه کار کنم؟

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوست عزیز پرسش و پاسخ های قبلی رو مطالعه کنید اگه متوجه نشدید دوباره پیام بدید.

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوستعزیز تا سال ۸۷ که پرونده های مالیاتی شما بسته شده.از سال ۸۸ به بعد در صورتی که ممیز مالیاتی به صورت علی الراس حقوق شمارا رسیدگی کرده دیگر نیازی به ارائه لیست نیست.در صورتی که رسیدگی نشده نیز معادل ۲ درصد حقوق پرداختی (علی الراس)مشمول جریمه میشوید.

 33. سحر گفت:

  سلام و خسته نباشید.به تازگی متوجه شدم که در لیست فروردین اشتباهی رخ داده و اسم یکی از کارمندان در لیست ارسالی به مالیات نبوده،،،چه جوری میتونم مشکلم رو حل کنم و عواقبش چیه.ممنون

  • admin گفت:

   درود به شما
   لیست اصلاحیه بفرستید.اندازه حقوق پرداختی به شخص مورد نظر ۲درصد جریمه تاخیر در ارائه لیست مشمول میشید.

 34. قریشیان گفت:

  سلام تشکر از سایت فوق العاده عالی ومفیدتون

 35. SAMIRA گفت:

  سلام شرکتی هستیم که لیست حقوق سال ۹۳ رو در پایان سال ۹۳ به صورت دستی به اداره دارایی مربوطه تسلیم کردیم و کدرهگیری دریافت کردیم در فروردین ۹۴ از طریق سامانه لیست رو ارسال کردیم حالا در سامانه لیستهای سال ۹۳ دیده نمیشود و فقط ۹۴ موجود است میخوام سال ۹۳ رو اصلاح کنم ولی لیستی موجود نمیباشد حالا باید چه کنم واسه اصلاح لیستهای حقوقی سال ۹۳ ؟؟؟ با تشکر از سایت خوبتون

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوست گرامی سال ۹۳ امکان ارسال لیست دستی وجود داشت .اصلاحیه اون اگه در سامانه امکان نداره به امور مالیاتی مراجعه و اصلاحیه دستی ارائه بدین ولی در هر صورت مشمول جریمه میشین .به نسبت اون قسمتی که ارائه ندادین

 36. امیر گفت:

  سلام.من یک شخص حقیقی مشمول بند ج هستم و میخوام لیست حقوق را برای دارایی تهیه و ارسال کنم.نرم افزار مربوطه را نصب کرده ام.شماره پرونده مالیاتی (TFN) چیست؟ چرا وقتی شماره ملی ام را وارد میکنم صفر آنرا حذف میکند و از شماره ملی ام ایراد میگیرد.لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم؟

 37. قربان گفت:

  سلام من از اتباع خارجی هستم مراحل تنظىم اظهار نامه مالیلتی برای اتباع خارجی چگونه است

  • admin گفت:

   درود به شما
   با واحد مالیاتی خود تماس بگیرین.کد شناسایی اقامت شما بجای کد ملیتون استفاده میشه اگر شخص حقوقی هستین که مثل بقیه افراد ، فرقی نداره

 38. سمیرا گفت:

  سلام درصورتی که شرکتی حقوق و دستمزدی رو برای سال ۹۳ ارائه نکرده باشه و در اظهار نامه سال ۹۳ هم مبلغی رو با این عنوان درج نکنه در هنگام رسیدکی چطوری باهاش برخورد میشه؟ لازم به ذکره که ی مقدار کم کارکرد هم داشته

 39. عيدي گفت:

  سلام وخسته نباشید
  اگر لیست بیمه و لیست مالیات بر حقوق یک ماه مغایرت داشته باشن(با توجه اینکه این دو لیست باید شبیه هم باشن)با این مغایرت شامل چند درصد جریمه میشیم؟

 40. رضا گفت:

  عالی بود بسیار استفاده کردم
  ممنونم

 41. سحر گفت:

  یعنی وقتی اطلاعات توی سایت آپلود میشه نوع لیست رو اصلاحی انتخاب کنم و ارسالش کنم؟اونوقت لیست قبلی چی میشه؟

 42. محمد گفت:

  سلام عدم ارائه لیست ۲% جریمه حقوق پرداختنی و عدم پرداخت به موقع ۲۰% مالیات پرداختنی یعنی اگر ۶ ماه بعدم پرداخت کنیم ۲۰% جریمه تعلق میگیره یا ماهی ۲۰ % در کل نحوه محاسبه عدم پرداخت به موقع چگونه است

 43. masi گفت:

  با سلام
  من برای اولین بار هست که می خوام لیست حقوق برای کارمندم رو به صورت نرم افزاری بفرستم،هنوز هم جایی پرداخت حقوق رو ثبت نکردم،می تونم سه ماهه اول س ال رو الان بفرستم؟با تشکر

 44. کاربر گفت:

  با سلام کسی که لیست حقوق رد می کنه حتما باید کارمندش بیمه باشه تا لیست رو تسلیم اداره داریی کنه؟

 45. روحانی گفت:

  با سلام و تشکر. آیا در ماه های ۳۱ روزه اگر لیست حقوق رو که به صورت اینترنتی رد میشه رو ۳۱ ماه بعد رد کنیم بازهم جریمه تعلق میگیره ؟ مثلا لیست حقوق ماه خرداد , ۳۱تیر ماه رد بشه

 46. مجتبی گفت:

  اینجانب مجتبی حیدرزاده در رابطه باثبت حقوق خودم و کارگرم با پیامک در تاریخ۹۴/۰۶/۰۳ متوجه شدم که باید لیست حقوق خودمان را در اداره مالیاتی ثبت نمایم البته از دی ماه ۹۳ لیست حقوق برای بیمه رد میکم که زیر یک میلیون تومان می باشد اینجانب که اطلاع از این موضوع نداشتم چه کار باید بکنم البته به من از طرف دارایی گفته شد که زیر یک میلیون حقوق نیاز به ثبت در دارایی نمی باشد لطفا مرا راهنمای کنید

  • admin گفت:

   درود به شما دوست عزیز
   لیست حقوق رو حتی اگر مشمول مالیات نمی باشین ماهانه اعلام کنید در غیر اینصورت مشمول جریمه ۲ درصد حقوق پرداختی می شوید.

 47. علی گفت:

  با سلام
  لیست حقوق هر ماه را در نرم افزار اول ماه بعد ثبت میزنم و تاریخ ثبت مالیات حقوق را آخر ماه بعد ثبت حقوق.
  ۱)مالیات حقوق را باید هنگام ثبت سند حقوق کارگرها بزنیم ؟
  ۲)منظور از تاریخ ثبت در دفتر روزنامه چیست؟ آیا منظور آن است که در آن تاریخ حقوق پرسنل تعیین گشته است ؟
  با تشکر

 48. فروزان گفت:

  درود و خسته نباشید بر شما و همچنین پیشاپیش ممنون از زحمات شما
  یک شرکت خارجی هزینه حقوق پرسنل رو بر اساس ماههای میلادی محاسبه و به ریال پرداخت میکنه به عنوان مثال هزینه حقوق ماه August رو که از۱۰/۰۵/۹۴ تا ۰۹/۰۶/۹۴ هستش در ۰۹/۰۶/۹۴ به عنوان هزینه حقوق ماه August در حساب هزینه حقوق ثبت و لیست بیمه و مالیات حقوق را به نام لیست مرداد به بیمه و دارایی ارسال میکنه . لازم به ذکر است که سال مالی این شرکت از ۱۱/۱۰ تا ۱۰/۱۰ سال بعد هستش .
  آیا هزینه حقوق ماه August رو در ۳۱/۰۵/۹۴ باید شناسایی و ثبت بکنه یا در ۰۹/۰۶/۹۴

  • admin گفت:

   درود به شما
   دوست عزیز از زمان تخصیص حقوق ،یعنی ثبت حقوق در دفاتر به مدت سی روز برای ارسال لیست و پرداخت مالیات زمان دارید.

 49. سارا گفت:

  سلام.از روز قرار دادن فایل حقوق در سایت مالیات و دریافت قبض تا زمان پرداخت مالیات چقدر زمان وجود دارد.مثلا اگر ۲۵ ماه فایل رو داخل سایت قرار بدیم تا زمان پرداخت چند روز مهلت پرداخت داریم.

  • admin گفت:

   درود به شما.از تاریخ تخصیص حقوق (یعنی ثبت حقوق در دفاتر )به مدت سی روز مهلت ارائه لیست و پرداخت مالیات متعلقه می باشد .

 50. سیامک گفت:

  سلام می خواستم بدونم شماره کلاسه در بخش صدور قبض چیست و کجا نوشته شده

 51. اتی ساز گفت:

  سلام.من در شرکت خودم برای دو نفر از دوستانم و خودم در مقام مدیرعامل لیست بیمه رد می کنم.اینکار رو هم صرفا فقط وفقط برای داشتن دفترچه بیمه و سابقه کارانجام می دهیم وهیج حقوقی هم به کسی پرداخت نمی کنم و شرکت هم هیچکاری و قراردادی ثبت شده به جهت کار ندارد.ایا ماهم مشمول مالیات هستیم و من باید اعلام کنم.واگر نکنم چی؟ایا با ادامه این روند در اینده به مشکل برخواهم خورد؟چاره کار چیست؟

  • admin گفت:

   درود به شما
   در ثبت اسناد حسابداری شرکت چون بیمه سهم کارفرما باید از طرف شرکت پرداخت شود قطعا از نظر حسابداری ، شرکت به مشکل خواهد خورد و این کار از نظر قانونی و حقوقی مشکل دارد.به هر حال محاسبات مالیات حقوق روش خواصی داره که باتوجه به لیست های ارائه شده و حقوق پرداختی محاسبه میشه که ممکنه با توجه به میزان حقوق پرداختی و ثبت در دفاتر و لیست های ارائه شده مشمول مالیات بشه

 52. طاهری گفت:

  سلام و خسته نباشید-من سند حقوق را در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ میزنم آیا تاریخ تخصیص مالیات هم همین تاریخ باشد صحیحی است؟

 53. توحید گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و همکارانتان.
  من تو شرکت خصوصی مشغول بکار میباشم میخواستم بدونم حقوق شهریور را که بطور مثال در ۵مهر واریز کرده اند مالیات بر حقوق را کی به اداره مربوطه ارسال میکنند.
  باتشکر

  • admin گفت:

   درود به شما دوست عزیز
   سی روز پس از تاریخ ثبت در دفاتر-از ۵ مهر حداکثر تا سی روز . با احتساب روز پنجم مهر

 54. بادینلو گفت:

  سلام من معلم دبیرستان غیرانتفاعی هستم و برای تدریس یک درس دو جلسه ای در هفته مبلغ صد و شصت هزار تومان دریافت میکنم آیا به این حقوق من ده درصد مالیات تعلق میگیره؟چون الان دارم ده درصد مالیات پرداخت میکنم به مدرسه

  • admin گفت:

   درود به شما استاد گرامی
   با توجه به تبصره ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم چون حقوق بگیر دائمی شرکت نیستین و بیمه مدرسه نیستین مشمول پرداخت ۱۰ درصد می باشین لذا کسر مالیات از حقوق شما صحیح است

 55. رضا گفت:

  سلام
  سند حقوق آذر ماه ، در نرم افزار حسابداری شرکت به تاریخ ۹۴/۰۹/۳۰ ثبت زده شده است

  تاریخ پرداخت حقوق آذر ماه هم ۹۴/۱۰/۰۳ بوده است

  تاریخ ارسال لیست به دارایی ۹۴/۱۰/۲۶ بوده است

  حالا تاریخ ثبت در دفتر روزنامه ( تخصیصی یا پرداخت ) ؟

 56. فاطمه گفت:

  سلام.شرکتی با ۴۰ پرسنل مشغول بکار است که ۳۸ نفر از آنها هر ماه لیست بیمه برایشان ارسال میشود و لیست حقوق هم به دارایی برایشان میفرستند .از این تعداد ۲ نفر که از شرکت حقوق میگیرند جزء لیست بیمه نیستن.آیا برای این دو نفر باید لیست حقوق غیر بیمه رد شود؟ چگونه باید لیست حقوق غیر بیمه ای رد کنند؟ با تشکر

  • admin گفت:

   درود به شما .
   دوست عزیز لیست پرسنل به اداره دارایی را کامل ارسال کنید .پیشتر در این خصوص توضیح داده شده است.تعداد ۴۰ نفر حقوق پرداخت شده به دارایی اعلام شود و به لیست بیمه کاری نداشته باشید .

 57. الهام گفت:

  سلام میشه لیست مالیات برحقوق چند ماه که ارسال نشده در یک ماه به همون تاریخ و ماه گذشته ارسال کرد

 58. سهیل گفت:

  مالیات عیدی سال ۱۳۹۴ را به چه صورت پرداخت کنم؟ آیا اینترنتی می باشد یا اینکه باید لیست پرداخت را حضوری به اداره مالیاتی برسانم.

 59. شکوفه گفت:

  با سلام و تبریک پیشاپیش سال نو
  تاریخ تخصیص ثبت در دفاتر حقوق بهمن در ۹۴/۱۱/۳۰ میباشد من ۲۷ اسفند لیست رو رد کردم خلاصه لیست تیک پردازش خورده منتها فهرست پرسنل پردازش نشده درنتیجه نمیتونم تایید نهایی کنم آیا مشمول جریمه می شویمبا توجه به تعطیلی ۲۸ و ۲۹ اسفند و تعطیلات نوروزی لطفا من رو راهنمایی کنید

  • admin گفت:

   درود به شما
   درصورتی که موفق به دریافت شماره ثبت نشدیدن اولین فرصت این کار رو انجام بدین .اگه جریمه دیرکرد ارائه لیست خوردین بعد از رسیدگی و صدور برگ تشخیص میتونید با موافقت رئیس امور مالیاتی خودتون بخش عمده ای از اون جریمه رو بخشودگی بگیرین.

 60. علی گفت:

  با عرض سلام خسته نباشید خدمت ادمین محترم.
  من لیست حقوق شهویور تمام کارهاش انجام دادم تو سایت فقط یادم رفت تایید نهایی بزنم الان که ۹۵/۸/۹ هست لیست رو تایید کردم
  بعدش برام مشکلی ایجاد میشه باید جریمه بدم
  جریمه ۲% کل حقوق میشه یا ۲% مالیات باید پرداخت کنم
  با تشکر

  • admin گفت:

   درود به شما
   ۲ درصد حقوق پرداختی جریمه ماده ۱۹۷ ق.م.م. ولی میتونید از بخشودگی جرایم هم استفاده کنید (بعد رسیدگی مالیات حقوق سال ۱۳۹۵ و دریافت برگ تشخیص)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *